Skip to Content

Проблеми енерго і теплозбереження


Як відомо, сьогодні у всьому світі і в Росії зокрема все більшого значення надається проблемам енерго-і теплозбереження. Це викликано не тільки бажанням заощадити, але і більш розумним ставленням людини до природи.

Очевидно, що цивілізоване використання невідновлюваних ресурсів, зниження шкідливих викидів і застосування сучасного енергоефективного обладнання дозволяє не тільки серйозно скоротити індивідуальні витрати, а й зменшити критичне антропогенне навантаження на навколишнє середовище.

Одним із дієвих способів такої економії слід визнати застосування методів рекуперації та утилізації залишкового тепла. Але якщо до останнього часу ці технології застосовувалися лише на великих об'єктах, то сьогодні вони стали доступні і кінцевому споживачеві. Йдеться про застосування конденсаційних технологій у виробництві газових котлів для індивідуального використання.

Суть цієї технології полягає в максимальному використанні енергії продуктів згоряння. Як відомо, пара, що утворюється при спалюванні природного газу, має деякий запас енергії (так звана прихована теплота пароутворення), яку можна витягти. Якщо в стандартних схемах гарячі гази, що відходять, включаючи пар, нагрівають теплоносій в теплообміннику і виводяться геть, то в сучасних конденсаційних котлах пар відводиться в додатковий контур, де і відбувається довідбір тепла. При цьому продукти згоряння охолоджуються нижче температури точки роси (для цих умов ~ 55 ° С), при якій починається конденсація води. Вивільнювана в процесі прихована теплота також передається циркулюючому теплоносію.

Завдяки утилізації цього тепла, в технічних характеристиках конденсаційних котлів зазвичай стоїть значно більш високе значення ККД, іноді перевищує 100% (наприклад, 108% у Rendamax). Незважаючи на удавану відсутність фізичного змісту, такі цифри відображають реальну продуктивність конденсаційного котла в порівнянні зі звичайним, ККД якого розраховується за нижчої теплоти згорання газу.

При незмінному тепловому комфорті і витраті гарячої води в будинку, подібна техніка дозволяє знизити витрату газу до 30%, зменшити обсяг оксидів азоту і чадного газу у вихлопах аж до 70%, в порівнянні із звичайними джерелами тепла. При роботі подібного котла в робочому режимі 80/60 ° С конденсація водяної пари мінімізується, а ККД коливається в межах 94%. Коли температура опалювальної системи знизиться, наприклад на 50/30 ° С, конденсаційний режим котла проявить себе повною мірою. Збільшиться конденсація водяної пари і тим самим зросте ефективність котла до 108% (розраховано по вищій теплотворній здатності газу).

Ця обставина і обумовлює популярність такої техніки в світі. Так, наприклад, у Голландії 99% настінних котлів - конденсаційні, при цьому частка підлогових конденсаційних котлів тут наближається до 70%, а в сусідній Німеччині - до 50%. Крім того, сьогодні зміни в законодавстві Євросоюзу закликають приділяти особливу увагу енергозберігаючому обладнанню. Тепер в Англії та Бельгії офіційно заборонено використання будь газової опалювальної техніки, крім конденсаційної. Протягом трьох років дана заборона вступить в дію у Франції, Іспанії та Німеччині.

Все актуальнішими стають такі технології і для Росії. Як відомо, в рамках вступу нашої країни до СОТ, вже в найближчому майбутньому прогнозується підвищення вартості газу для російських споживачів.

Природно, що тема економії ресурсів і зниження експлуатаційних витрат буде поступово ставати пріоритетною при підборі обладнання.

Також необхідно відзначити, що шестирічний досвід вітчизняної експлуатації конденсаційних котлів показав, що характерні для Росії перепади і пониження тиску газу в мережах не надає особливого впливу на термін служби пальників: котел працює при тиску подачі газу до 5 мбар; при падінні тиску на кожні 10 мбар котел втрачає в потужності всього близько 10%.

До переваг конденсаційних котлів, актуальних для нашої країни, можна віднести також компактність (це дозволяє використовувати їх в невеликих приміщеннях), малу вагу і ергономічність. Особливо ця перевага очевидна при роботі дахових котелень, популярних на Крайній Півночі і в Сибіру.

Завдяки своїй конструкції, сьогодні конденсаційні котли можуть стати основою для будь-якої системи водяного опалення. Зауважимо, що котли, засновані на цій технології, оснащені всім необхідним для ефективної роботи та забезпечення належного сучасного комфорту. Так, конденсаційні котли Rendamax серії R засновані на новітній технології застосування ребристих труб в якості теплообмінника. Це забезпечує оптимальне проходження потоку води, що в свою чергу призводить до поліпшення процесу теплообміну. В даному випадку принцип проточного котла був удосконалений так, що трансформація тепла починається вже в самому пальнику. Завдяки такій конструкції, теплообмінник містить невеликий об'єм води, за рахунок чого істотно знижується інерція.

Крім того, як правило, такі котли оснащені не тільки вбудованим циркуляційним насосом з електронним управлінням, а й вентилятором з плавно зміною (в залежності від умов роботи котла) швидкістю обертання. Це дозволяє теплогенератору працювати в оптимальному й економічному режимі. Для зручності керування, теплогенератор може оснащуватися електронною системою керування з інтуїтивно-зрозумілим інтерфейсом, що робить користування ним доступним навіть не спеціалісту. Зазвичай передбачається і можливість підключення системи інтелектуального управління кліматом в приміщенні.

Як і вся сучасна газова техніка, конденсаційні котли надійні і безпечні. Щоб цього домогтися, провідні виробники встановлюють на свою продукцію багатоступінчасті системи захисту. Як правило, це захист від замерзання та утворення накипу, робота циркуляційного насоса в режимі опалення навіть після відключення пальника і захист його від блокування, система захисту від витоків. Такий підхід дозволяє не тільки уникнути проблем через витоки газу, але і запобігти розморожування системи опалення в разі перебоїв у газопостачанні.

Таким чином, конденсаційні котли, створені за передовими технологіями, можуть стати не тільки основою ефективної та безпечної системи опалення, знизити витрати, а й сприяти зменшенню шкідливого впливу людини на навколишнє середовище.

Все статті